Warning: Creating default object from empty value in /plugins/system/nonumberelements/helpers/parameters.php on line 129
 Król, który bigamistą był - Książki - Kultura
Król, który bigamistą był
środa, 19 grudnia 2012 13:54

Kazimierz Wielki, pomimo że w opinii ogółu jest uważany za jednego z najwybitniejszych polskich królów, przez historyków oceniany jest niejednoznacznie.

 

Niektórzy widzą w nim wielkiego męża stanu i najwybitniejszego władcę w dziejach naszego kraju, który z prowincjonalnego państewka zmienił Polskę w ważnego gracza na europejskiej scenie politycznej. Taki wizerunek władcy dominuje w podręcznikach szkolnych. Część historyków odmawia mu jednak prawa do wielkości, zarzucając mu nie tylko utratę Pomorza i Śląska, ale także prowadzenie polityki dynastycznej rażąco sprzecznej z polską racją stanu.


Publikacja przedstawia losy czterech kolejnych żon króla Kazimierza: litewskiej księżniczki Aldony, która na chrzcie przyjęła imię Anna i którą poślubił wyłącznie na rozkaz ojca, nieszczęsnej Adelajdy Heskiej, która nie potrafiła obdarzyć go upragnionym dzieckiem, morganatycznej małżonki, pięknej mieszczki Krystyny Rokiczany oraz ostatniej towarzyszki życia monarchy młodziutkiej Jadwigi Żagańskiej. Obrazu dopełniają sylwetki jego dwóch kochanek Cudki oraz słynnej żydowskiej dziewczyny Estery, co do istnienia której po dziś dzień toczą się zaciekłe spory.


Wszystko to zostało opisane z uwzględnieniem realiów politycznych ówczesnych czasów, jak również obyczajowości średniowiecznej, ze sposobem, w jaki żyjący wówczas ludzie traktowali sprawy seksu.

Iwona Kienzler - "Król Kazimierz – wielki bigamista"
liczba stron 280
premiera: 24.01.201IWONA KIENZLER – autorka ponad sześćdziesięciu książek – publikacji non-fiction z zakresu historii, jak również leksykonów i słowników. Pisze także reportaże z podróży oraz artykuły dotyczące spraw gospodarczych i historii Polski, a także odwiedzanych przez nią krajów i regionów. Pasjonuje się historią, a zwłaszcza rolą kobiet i ich często zapomnianemu lub niedocenianemu wpływowi na losy i decyzje mężczyzn rządzących państwami, czy też będącymi wpływowymi politykami lub mężami stanu. Historia opisywana w książkach Iwony Kienzler to historia widziana oczyma kobiet.