Warning: Creating default object from empty value in /plugins/system/nonumberelements/helpers/parameters.php on line 129
 Kobieta z papugą (Manet) - Obrazy Edouarda Maneta - Kultura  
Kobieta z papugą (Manet)
piątek, 16 marca 2012 00:00

Kobieta z papugą (Manet)

Kobieta z papugą – obraz olejny francuskiego malarza Édouarda Maneta namalowany w 1866, a obecnie przechowywany w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku. Dzieło ma wymiary: 185,1 cm wysokości i 128,6 cm szerokości. Płótno przedstawia ulubioną modelkę artysty, Victorine Meurent, która ubrana jest w długi, różowy szlafrok. W ręku trzyma bukiecik fiołków, a obok niej, na stojaku, siedzi papuga, która znalazła się w tytule obrazu. Spośród wielu portretów Victorine Meurent, które namalował Manet, ten prezentuje najbardziej delikatne, łagodne tonacje kolorów.
Obraz był nawiązaniem lub odpowiedzią na dzieło Gustave'a Courbeta o tym samym tytule, przedstawiające nagą kobietę z papugą. Gdy Manet w 1868 zaprezentował swe dzieło w Salonie Odrzuconych, jeden z krytyków napisał, że "pożyczył on papugę od swojego przyjaciela Courbeta i posadził ją na grzędzie obok młodej kobiety w różowym szlafroku".

Kobieta z papugą (Manet) informacje

Édouard Manet, 1866
olej na płótnie
185,1 × 128,6 cm
Metropolitan Museum of Art