Warning: Creating default object from empty value in /plugins/system/nonumberelements/helpers/parameters.php on line 129
 Barca. Za kulisami najlepszej drużyny świata - recenzja - Recenzje - Kultura
Barca. Za kulisami najlepszej drużyny świata - recenzja
wtorek, 18 grudnia 2012 12:32

„Barça. Za kulisami najlepszej drużyny świata” to książka pełna informacji, niezwykle rozbudowana, często skupiona na szczegółach. Jej autor, Graham Hunter, nie chciał pozostawić niejasności, po takim zatytułowaniu swojej pracy – dla niego Barça jest najlepsza i jego publikacja tego dowodzi.

Z drugiej strony nie jest to książka, którą czyta się w jeden wieczór, z racji wielu rozdziałów, różnych stylów, krótkich wtrąceń sprawiających, że nie wszystko jest spójne i doskonałe. Z pewnością jest to publikacja, do której autor przygotował się starannie, widać to, w wykorzystanych materiałach czy przytoczonych pozycjach.

Hunter rozpoczyna swoją książkę finałem Ligi Mistrzów na Wembley czyli najważniejszym wydarzeniem, które zamknęło usta ostatnim niedowiarkom życzącym FC Barcelona przegranej. Później przedstawia kolejne etapy tworzenia się mistrzowskiej drużyny, przywołuje najważniejsze mecze i zwraca uwagę na szczegóły. Wiadomo jednak, że w każdej drużynie najważniejsi są ludzie, i to właśnie na nich skupia się dziennikarz. Czytelnicy (jeśli jeszcze tego nie wiedzą) poznają twórców obecnego stylu Barçy i dowiedzą się o przyjaźniach, jakie łączą poszczególnych zawodników. Wiele jest także o trenerze, który osiągnął tak dużo w jednym sezonie – nieocenionym Pepie Guardioli. Publikacja Grahama Huntera jest kompendium wiedzy o mistrzowskiej Barcelonie, ale pełnym nie analiz i wyliczeń, lecz napisanym w lekkim reporterskim stylu.
Niestety ilość faktów, ciekawostek i informacji nie pozwala na przeczytanie tej książki jednym tchem. Uważam wręcz, że należy ją sobie dawkować z tej racji. O pomstę do nieba woła także korekta: błędów jest wiele, są to zarówno literówki, jak i braki wyrazów, nie wspominając już o błędach interpunkcyjnych. Niestety jest to najgorzej wydana pod tym względem książka wydawnictwa Sine Qua Non z jaką miałam do czynienia. Przeraża mnie to, że można wypuścić na rynek tak złą pod względem korekty publikację, zwłaszcza, gdy nastawia się na szeroki krąg odbiorców.

Pomijając korektę, książka Grahama Huntera to pozycja, którą mogę polecić każdemu kibicowi FC Barcelona. Szczegółowa, świetnie przygotowana, wyczerpująca – czas mistrzowskiej Barçy pokazany ze wszystkimi jej elementami. Uważam, że osoby, które mają do katalońskiego klubu negatywne nastawienie także powinni po nią sięgnąć, w końcu najlepszym należy się szacunek.Edyta Juśkiewicz


Reklama

Już dziś i teraz znajdziecie najazdy kablowe na http://www.elgat.pl w dobrej cenie.

Najlepsze kursy śpiewu tylko na warsztaty wokalne sls Zobacz naszą ofertę

Elewacja z kamienia? Czemu nie? kamień elewacyjny, pełna oferta Z "Magią Kamienia" to bardzo proste i tanie.