Warning: Creating default object from empty value in /plugins/system/nonumberelements/helpers/parameters.php on line 129
 Biografia Pepa Guardioli - recenzja - Recenzje - Kultura
Biografia Pepa Guardioli - recenzja
środa, 14 listopada 2012 08:23

Nie od dziś wiadomo, że klub FC Barcelona darzę szczególną miłością, a jej wyniki i losy śledzę już od kilku lat. Były czasy dobre, były ciężkie, były też te doskonałe. Pep Guardiola z pewnością jest częścią wszystkich tych wydarzeń, mocno wrośnięty od dzieciństwa w klimat cules, przechodząc przez wszystkie etapy szkolenia barcelońskiej szkółki, aż do gry w pierwszej drużynie i kilku lat prowadzenia piłkarzy Barcy z pozycji ławki trenerskiej.

Dla mnie piłka to prosty sport, w którym ludzie dogadują się prostym językiem, bez zbędnych filozofii i językowych łamaczy. Dlatego uważam, że w kwestii stylu biografia Guardioli jest zdecydowanie „przegadana” i czyta się ją dość ciężko. Mam wrażenie, że autor jakby na siłę chciał nam odebrać przyjemność z lektury wymyślnymi zdaniami i ciężkim, może nawet poetyckim stylem.

Prawie połowę książki zajmuje dzieciństwo Guardioli i przechodzenie przez poszczególne sekcje FC Barcelona. Jaume Collell skupia się na szczegółach: czytelnik dowie się z kim przyjaźnił się piłkarz i trener w dzieciństwie, z kim grał w piłkę, kto zaszczepił w nim miłość do poezji, z kim mieszkał w pokoju. Dużo nazwisk i wiele dość nieistotnych moim zdaniem faktów. Mniej dowiadujemy się o piłkarskiej karierze Pepa, a z jego kariery trenerskiej autor przedstawił zaledwie jeden rok. To akurat łatwo wyjaśnić: książka powstała w 2009 roku, pewnie na fali pierwszego sukcesu katalońskiego trenera, natomiast u nas została wydana aż trzy lata później, gdy wiadomo, że nie prowadzi on już seniorskiej drużyny Barcy. Myślę, że zmyliło to wiele osób, które być może oczekiwały podsumowania czterech lat z Guardiolą na ławce trenerskiej.

Z drugiej strony duża czcionka sprawia, że biografię Guardioli można przeczytać w jeden dzień. Dodatkowo książkę obrazują zdjęcia Pepa, głównie z okresu gry w pierwszej drużynie i debiutanckiego roku prowadzenia seniorskiej drużyny Barcy. Przy tak wielu rozdziałach o dzieciństwie można odczuć brak zdjęć z tych lat. Na szczęście w porównaniu do niektórych wcześniejszych publikacji wydawnictwa SQN brak w niej błędów stylistycznych i literówek.

Biografia Guardioli, okrojona o pozostałe trzy lata trenowania FC Barcelona, jest mimo wszystko ciekawą lekturą, pełną informacji o katalońskim szkoleniowcu, chociaż napisaną zupełnie inaczej niż czytelnik może się spodziewać. Autor bardziej niż na piłkarskiej karierze skupił się na pokazaniu jaką osobą poza boiskiem jest Katalończyk: dowiadujemy się o jego pasjach związanych z muzyką, poezją i literaturą oraz innych sportach. Przeczytamy jaki jest dla osób bliskich, i jakie wrażenie robi na tych, którzy dopiero co go poznali. Z pewnością jest właśnie taki jakiego znamy z meczów i konferencji: elegancki, spokojny, świadomy swoich celów i wartości otaczających go osób, widoczny jest szacunek i cierpliwość. Każda z tych cech miała bardzo duży wpływ na jego sukces.

Jego inteligencję i trzeźwe spojrzenie przedstawia fragment z wywiadu Dariusza Wołowskiego z 1999 roku:
[O Gran Derbi] „Mamy teraz wojnę w Kosowie i chyba wszyscy wiedzą, co znaczy to słowo. Po co używać go tam, gdzie chodzi o rywalizację piłkarzy i rozrywkę publiczności? Owszem, są to mecze niezwykłe, mają swoją historię, wyzwalają większe emocje, pasję... Ale koniec końców to są jednak wciąż po prostu mecze”. /s. 195.

Książka przede wszystkim dla fanów Guardioli i FC Barcelona, pozostali mogą być trochę znudzeni szczegółowością biografii i tym, że jest okrojona tam, gdzie powinna dawać najwięcej informacji.Edyta Juśkiewicz


Reklama

Zajmujemy się nowoczesnym sposobem na podnoszenie kwalifikacji. szkolenia e-learningowe Skorzystaj z oferty naszych szkoleń.

Szkolimy nie tylko na terenie Krakowa. szkolenia bhp w Krakowie Skontaktuj się z nami, a wspólnie dobierzemy najlepsze szkolenia do Twoich potrzeb.

Poradnia leczenia uzależnień w Koninie. ginekolog konin Pełna oferta na naszej stronie internetowej.