Warning: Creating default object from empty value in /plugins/system/nonumberelements/helpers/parameters.php on line 129
 Sekrety La Roja - recenzja - Recenzje - Kultura
Sekrety La Roja - recenzja
wtorek, 12 czerwca 2012 21:12

Miguel Ángel Díaz wykonał bardzo dużo pracy, by „Sekrety La Roja” mogły ujrzeć światło dzienne. Wiele godzin wywiadów z piłkarzami Reprezentacji Hiszpanii, trenerami, sztabem medycznym i szkoleniowym oraz kilkunastoma osobami związanymi z tą drużyną. Zamienił je w opowieść o drodze do dwóch tytułów, które przez wiele lat były nieosiągalne dla hiszpańskiej kadry. W swojej książce autor pozostał osobą, która bardzo rzadko pojawia się w tekście, ograniczył się do niewielkich wtrąceń, często w szerszy sposób wyjaśniających kontekst wypowiedzi piłkarzy La Roja.

 Z wywiadów wyłania się drużyna, która po latach nieosiągania najważniejszych tytułów, przezwyciężyła klątwę ćwierćfinału i miała nadzieję na sukces. La Roja to grupa piłkarzy, którzy przyjaźnią się i spotykają także poza zgrupowaniami, są ponad atmosferą nienawiści, która jest nieodłączna w starciach FC Barcelony i Realu Madryt. W wywiadach zawodnicy opowiadają o swoich uczuciach związanych z: pierwszym powołaniem, ważnymi bramkami, porażkami, kontuzjami czy nagrodami. Za pośrednictwem książki piłkarze La Roja przekazują czytelnikom szereg pozytywnych emocji, wiarę, że zgraniem i przyjaźnią można osiągnąć naprawdę wiele. Na każdej stronie można natknąć się na wypowiedzi utrzymane w dobrym i miłym tonie, pewnie nie wszystkie są całkiem szczere, ale gdy czyta się tą historię, chce się wierzyć, że są prawdziwe.

Wśród minusów można wymienić błędy przy korekcie (literówki, błędy w datach, interpunkcja), a także powracanie do pewnych spraw, które były wyjaśnione w innych rozdziałach. Ciężko przebrnąć przez początkowe rozdziały, ponieważ mimo zatytułowania, ich treść nie zawsze była zgoda z tym, czego czytelnik mógł się spodziewać. Znacznie lepiej zostało to rozwiązane w przedstawieniu drogi po tytuł Mistrzostwa Świata 2010: zrozumiały podział na poszczególne mecze.

Wczoraj Hiszpania zmierzyła się ze swoim pierwszym rywalem podczas Euro 2012 – Włochami, których klątwa ścigała ich przez 88 lat, aż do wygranej w karnych podczas poprzednich Mistrzostw Europy. Mecz tym razem zakończył się remisem 1:1. Czy ten turniej także będzie okazją do kolejnych wywiadów, mających szansę stać się podstawą do napisania nowej książki o La Roja? To okaże się już niedługo.

„Sekrety La Roja” to Mistrzowie od kuchni. Warto poznać ich bliżej.Edyta Juśkiewicz