Warning: Creating default object from empty value in /plugins/system/nonumberelements/helpers/parameters.php on line 129
 Zabawka Boga - recenzja - Recenzje - Kultura
Zabawka Boga - recenzja
wtorek, 04 lutego 2014 13:48
„Zabawka Boga” autorstwa Tadeusza Biedzkiego to powieść historyczno-sensacyjna.Początkowo spodziewałam się jedynie opisu podróży do Ziemi Świętej, a zyskałam dużo więcej. Autorowi nie można odmówić niezwykłej wyobraźni, ale także umiejętności snucia ciekawych opowieści. Już w pierwszym rozdziale czytelnik dowiaduje się o tajemniczej przesyłce, którą otrzymał autor od swojego przyjaciela ze studiów oraz o czekającej jego i żonę podróży, dzięki której mają rozwiązać zagadkę. Dodatkowego smaczku dodaje także wiersz, który stanowi klucz do tajemnicy.

W tym momencie czytelnik przenosi się w czasie najpierw do I wieku n.e, a następnie do przełomu XII i XIII wieku. Autor roztacza historię wielomiesięcznej podróży Marii i Jana, której celem jest Efez, a później łagodnie przechodzi o czasów krucjat i działalności zakonu templariuszy, wśród których zwraca uwagę przede wszystkim na życie Rajmunda. Już wtedy czytelnik doskonale zdaje sobie sprawę, na jak ważną pamiątkę natknął się przyjaciel Biedzkiego. Obraz przeszłości jest niezwykle wyrazisty, opisany w tak żywy sposób, że wydaje się realny i współczesny, nam, czytelnikom.

W książce obejrzymy także wiele pięknych fotografii, przedstawiających miejsca, o których wspomina w swojej powieści Tadeusz Biedzki. Są bardzo dobrym uzupełnieniem, ale także podstawą, jakiej poszukuje się w książkach tego typu.

„Zawsze uczyłeś mnie, że jeśli człowiek czegoś bardzo pragnie i mądrze do tego zmierza, osiągnie nawet to, co wydaje się nieosiągalne.”

W końcu podróż w czasie się kończy i czytelnik wraca do współczesności, by śledzić tym razem podróż małżeństwa Biedzkich do kolejnych miast z wierszowej zagadki. Jednocześnie poszukują oni także śladów po Andrzeju – zleceniodawcy. Autor wraz z żoną odwiedzają większość miejsc, które czytelnicy znają już z historycznych wspomnień. Napięcie sięga zenitu, gdy są już o krok od rozwiązania zagadki.Edyta Kondrat