Warning: Creating default object from empty value in /plugins/system/nonumberelements/helpers/parameters.php on line 129
 Krwawe bitwy na froncie wschodnim - Time4TV - Kultura
Krwawe bitwy na froncie wschodnim
piątek, 14 września 2012 09:31

HISTORY od 19 października powraca z cyklem dokumentalnym „II wojna na froncie wschodnim” o największych i najkrwawszych zmaganiach II wojny światowej, przedstawionych w bezprecedensowy sposób z rosyjskiej perspektywy.

 
Czterech na pięciu niemieckich żołnierzy poległych w II wojnie światowej zginęło na froncie wschodnim. Armia Czerwona miała dziesięć razy większe straty niż wszyscy zachodni alianci razem wzięci. Łączna liczba zabitych po obu stronach przekroczyła 30 milionów, z czego większość stanowili cywile. Obie strony postrzegały tę wojnę jako walkę o przetrwanie. Z tego względu dla osiągnięcia ostatecznego zwycięstwa Hitler i Stalin byli gotowi zaakceptować straty każdych rozmiarów.


„II wojna na froncie wschodnim” opowiada o kolejnych etapach walk, sięgając po archiwalne filmy i zdjęcia, grafikę komputerową i innowacyjne rekonstrukcje. Dziesięć nowych odcinków przedstawia wybrane najbardziej wyniszczające bitwy wojny – począwszy od katastrofalnego w skutkach oblężenia Kijowa przez Armię Czerwoną w roku 1941 po masakrę pod Rżewem. Program ukazuje także proces odbudowy sowieckich sił powietrznych po ich prawie całkowitym unicestwieniu w pierwszych dniach wojny, zabójczą skuteczność sowieckich okrętów podwodnych na Bałtyku, brutalną walkę partyzancką z nazistowskim ludobójstwem w tle oraz kluczową rolę wywiadu Armii Czerwonej.


Bitwa o Kijów – 19 października o 21:00
W czerwcu 1941 roku kolumny niemieckich opancerzonych czołgów dotarły daleko w głąb Związku Radzieckiego, grożąc całkowitym rozbiciem Armii Czerwonej. Tak zwana „Linia Stalina” dawała iskierkę nadziei. Radzieccy generałowie wierzyli, że jej fortyfikacje powstrzymają błyskawicznie postępujący niemiecki atak i umożliwią utrzymanie Kijowa, stolicy Ukrainy.

Obrona Sewastopola – 26 października o 21:00
Inwazja Hitlera na ZSSR natrafiła na najbardziej zacięty opór w portach Morza Czarnego – Odessie i
Sewastopolu, gdzie radzieckie elitarne brygady piechoty morskiej walczyły zawzięcie, aby powstrzymać najazd wojsk niemieckich i rumuńskich. Pod Sewastopolem doszło do długiego i krwawego oblężenia, które skłoniło Niemców do użycia jednych z największych w historii zmagań wojennych dział artyleryjskich.

Masakra pod Rżewem – 2 listopada o 21:00
Niemieckie podboje roku 1941 doprowadziły wojska Hitlera niebezpiecznie blisko stolicy ZSRR – Moskwy. Pod Rżewem rozegrały się krwawe walki, kiedy Armia Czerwona ponawiała ataki, aby odeprzeć najeźdźcę. Wojska radzieckie, które zostały zdziesiątkowane w tych zmaganiach, nadały im ponurą nazwę “masakry pod Rżewem”.

Bitwa o Kaukaz – 9 listopada o 21:00
W roku 1942 Hitler przeprowadził wielką letnią ofensywę na radzieckich polach naftowych w Kaukazie. Jeżeli udałoby mu się wtedy przejąć kontrolę nad złożami kaukaskiej ropy, losy wojny mogłyby zostać przesądzone. Jednakże zacięte zmagania w Górach Kaukazu i na ulicach Stalingradu położyły kres marzeniom Hitlera.

Wojna w Powietrzu – 16 listopada o 21:00
Radzieckie Siły Powietrzne zostały prawie całkowicie unicestwione już w pierwszych dniach niemieckiej inwazji na Związek Radziecki. Jednakże dzięki odwadze załóg oraz doskonale zaprojektowanym nowym samolotom, Radzieckie Siły Powietrzne zaczęły się odradzać, aby w roku 1944 zdominować niebo nad Frontem Wschodnim. 

Wojna na Morzu – 23 listopada o 21:00
Radziecka flota wojenna brała udział w różnego rodzaju wojnach, począwszy od przybrzeżnych ataków na Morzu Czarnym, przez eskortowanie konwojów statków na Oceanie Arktycznym, po patrole łodzi podwodnych na Morzu Bałtyckim. Radzieckie łodzie podwodne okazały się szczególnie zabójczą bronią, a w roku 1945 były odpowiedzialne za ogromne i kontrowersyjne straty ludzkie na morzu.

Wojna Partyzancka – 30  listopada o 21:00
W roku 1941 niemieckie siły zbrojne zdobyły duże połacie Rosji, Białorusi i Ukrainy. Jednakże dość szybko ludność lokalna, w reakcji na brutalność Nazistów,  zaczęła stawiać opór zbrojny najeźdźcy. Radzieccy partyzanci, walczący pod przywództwem Sztabu Głównego w Moskwie, opanowali ogromne obszary, na które wojska niemieckie nie miały wstępu i rozpoczęły systematyczną akcję sabotażu na sieć kolejową wroga.

Sekretna Wojna – 7 grudnia o 21:00
Państwo pod rządami Stalina  wręcz obsesyjnie dbało o zachowanie swoich tajemnic wojskowych  i o najwyższą skuteczność działań szpiegowskich. Jednak mimo zbudowania siatki agentów w całej Europie i na Dalekim Wschodzie w latach trzydziestych XX wieku, inwazja Hitlera w roku 1941 była zaskoczeniem dla Sowietów. Kolejne miesiące przyniosły GRU (wywiad wojskowy) oraz NKWD (prekursor KGB) duże sukcesy w  pracy wywiadu w Tokio, Waszyngtonie, a nawet w samym sercu Berlina.


Bitwa o Niemcy – 14 grudnia o 21:00
W styczniu 1945 roku, na pokrytych śniegiem równinach Polski Armia Czerwona rozpoczęła ofensywę przeciwko siłom wroga, która dotarła do samych bram Berlina. Ostatnie miesiące wojny w Europie były okresem najbardziej krwawych zmagań; wojska radzieckie podczas ataku na twierdze niemieckie, odkryły dowody na istnienie niemieckich obozów śmierci, które zaszokowały cały świat. Żołnierze radzieccy pałający chęcią zemsty, okrutnie obchodzili się z ludnością niemiecką.

Wojna rosyjsko-japońska – 21 grudnia o 21:00
W sierpniu 1945 roku Armia Czerwona zorganizowała potężną ofensywę przeciwko okupowanej przez Japończyków Mandżurii. Atak rozpoczął się tego samego dnia, którego Japonia doświadczyła drugiego przerażającego ataku nuklearnego i przyczynił się do zmuszenia dowództwa japońskiego do przyznania, że wojna została przegrana. To fascynująca, nieznana do tej pory opowieść, o ostatniej kampanii Armii Czerwonej podczas II Wojny Światowej, obejmującej ostatnią bitwę wojny – krwawy desant morski na odległych Wyspach Kurylskich, prawie tydzień po poddaniu się Japonii.
Reklama

Piękne obrączki ślubne to nasza pasja. ZOBACZ NA wenc.pl Zamów u nas złote lub srebrne obrączki.

Profesjonalne usługi prawnicze. http://drexler.pl/ Sprawdź naszą ofertę w internecie.

Gwarantujemy oświetlenie dopasowane do Twojego wnętrza. reggiani Wybierz naszą firmę.